Copyright © Tuğçe'nin Kitaplığı
Design by Dzignine

Benim ve Blog'um HakkındaDurdurulamaz kitap okuma sevdam ile yıllardır içimde yaşattığım yazma arzusu birleşince, sonunda ortaya; okuduğum kitaplara yorumlar yazdığım, beğendiğim yazarlarla söyleşiler yaptığım ve zaman zaman okuma sevdamı bulaştırabilmek için kitap hediyeleri verdiğim bu site çıktı.

Belki birgün yeterince cesaretim olunca, kendi yazdıklarımı da yayınlar ve yorumlarınızı beklerim, ama o zamana kadar; sizlerde okuduklarınızı benimle paylaşır, bu blog'da bana katılırsanız çok güzel olur...

Yazarlar, reklamcılar, yayınevleri ve kitap severler, lütfen vaktinizi ayırıp aşağıda yazanları dikkatle okursanız çok sevinirim. 

Öncelikle bana tugce@tugceninkitapligi.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Bir yandan London School of Journalism'de Feature Writing in Arts and Music eğitimime devam ederken bir yandan da hem kendi blogumda hemde Amerika'da bir haber sitesinde kitap yorumları, yazar söyleşilerine devam ediyorum. Aynı zamanda Amerika'da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Organizasyonuna da üyeyim.  Bu iki site haricinde yorumlarımı NEtGalley ve BookSneeze sitelerinde de bu sitelere bağlı yayınevleri için sunuyorum.

İlk olarak kitap severler bana yorumlarını okumak istediğiniz, merak ettiğiniz kitaplarla ilgili mesaj gönderirseniz, bu kitapları taleplere göre okuma listeme dahil ederim ve ya sitemde yayınlayarak yada şahsen iletişime geçerek fikirlerimi paylaşırım.

Bunun dışında, kitap tanıtımları, ön okumalar, söyleşiler, blog turları ve benzeri çalışmalarınıza zevkle katılırım, bunun için bana belirttiğim email adresinden ulaşırsanız memnun olurum. Twitter yada facebook sayfamdaki mesajları kaçırma şansım var. Yayınevleri ve kitap türleri arasında ciddi bir ayrım benim için söz konusu değil, sadece  kurgu dışı edebiyatı(politika, dini, spor, sağlık, kişisel gelişim, yönetimi gelişimi vb.), şiir ve çocuk kitapları türünde eleştiri/yorum yapmıyorum. Kurgu dışı edebiyatında tek istisnam anılardır.

Yayınevi ile anlaşmış yazarlar, bağımsız yazarlar, ilk kitabı çıkan yazarlar (ki cesaretinize hayranım) ile memnuniyetle çalışmak isterim. Kitap formatı olarak, basılı kitap dışında e-kitap (e-pub ve pdf) formatlarına da açığım. Baskı öncesi değerlendirme kopyalarını da memnuniyetle kabul ederim. Aynı zamanda, basılması düşünülen yada planlanan kitapları da yorum için bana iletebilirsiniz. Daha önce baskısı yapılmış bir kitabın yeni baskısı içinde birlikte çalışabiliriz.

İlk kitabı çıkacak yazarlar yada basılması düşünülen kitaplar için yorumumu sitemde yada talep edilen diğer noktalarda yayınlamadan önce mutlaka yazar yada yayınevi ile paylaşmaktayım.

Blog turları yada istenilen özel bir tarih söz konusu ise önceden belirtilmesi durumunda, bu tarihlere mutlaka uyarım. Bunun dışında kalan durumlar için; eğer yeni basılan yada basılacak olan bir kitap yorumluyorsam, basım tarihini göz önüne alarak ilk 3 hafta içinde yorumumu yayınlamaya özen gösteririm, eğer halihazırda basılmış bir kitap ise, programımın yoğunluğuna göre birlikte kararlaştıracağımız bir tarihe göre planlamamı yapmaktayım.

Kitapları bitirdiğim zaman, eğer aksi bir durum bana belirtilmemiş ise paylaşırım; okuması için bir başkasına iletir yada sitemdeki hediye çekilişinde kullanırım.

Yorumlarımın yapısı; kitaba dair kendi özetimi çıkartırım ve dürüst biçimde hem iyi gördüğüm hemde kötü bulduğum yanlarını yazarım. Her zaman dilime dikkat eder, emeğe saygı gösteririm. Yine de belirtmek istiyorum ki, beklediğiniz kadar iyi bir yorum yayınlamadığım durumlarda lütfen bunu şahsi algılamayın. Yorumlarımın hiçbir şekilde kitapların kaynakları ile bağlantılı olmadığına emin olabilirsiniz. Yorumlarıma, kitabın türüne göre, yazım şekli, konu, karakter gelişimi ve olayların tutarlılığı konularında detaylar katar, genel kitap ve kendi fikirlerimi eklerim.

Yorumlarım sonunda ve içerisinde kitapların nereden temin edilebileceğine dair bilgiler eklerim. Bunu ülkemizde yayınlanan kitaplar için uygun sitelerden ve yabancı kitaplar için satış ortaklığım (affiliate) bulunan amazon ve kobo firmalarından adresler katarak yaparım.

Yorumlar vb. çalışmalar için herhangi bir maddi talebim yoktur.

Puanlama : Puanlama için geleneksel okul puan sistemini kullanmaktayım.

A(+/-) : Tam anlamıyla bayıldım. Elime geçen her imkanda paylaşır, kitapla ilgili konuşur ve böyle bir talep gelmese bile yazar söyleşi vb çalışmaları yürütürüm.
B(+/-) : Ortalamanun üzerinde bulduğum, okumaktan keyif aldığım ve kesinlikle iyi yanları ağır basan kitaplardır.
C(+/-) : Ortalama kitaplar. Bu tip kitaplar, ya keyifli bir okuma olabilir ama kesinlikle özel değillerdir, ya da güzel kitaplardır ancak bana göre değillerdir.
D(+/-) : Ortalamanın altında kalanlar. Sevmek ya da okumak için çaba sarfettiğim ve çoğu zaman zorlukla bitirdiğim kitaplar.
F(+/-) : Bu kitaplara yorum yazmıyorum, ayrı bir sayfada listeliyorum. Yorum yazmıyorum çünkü ya bitirememişimdir (ki bu gerçekten nadir olur) ya da yorum yazılacak kadar bir fikir yürütemediğim kitaplardır.

D ve F grubu kitaplar için kesinlikle kötü fikrini yürütmek yanlış olur, bu puanlamanın kitabın güzel olması yada olmaması dışında yazım stili, anlatım dili, beni etkilemesi vb bir çok durum vardır.  Bu puanlamadaki kitaplar için daha detaylı fikir almak isteyen, blogumu okuyan herkes bana email atabilir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...